Nu er det ti år siden vi fik en Venstre Borgmester i Kolding, og i den anledning har vi forsøgt at ridse op hvilke resultater der er opnået på de ti år der er gået siden Jørn Pedersen blev borgmester i Kolding.
Her kan du se den ganske imponerende liste. Det kan vi godt være stolte af i Venstre, og det kan vi være stolte af i Kolding. Det vigtigste er, at langt det meste af det der er gennemført er gennemført med et stort flertal i byrådet. Og det er netop det der er kendetegnet ved Borgmesterens måde at arbejde på, netop at få gennemført solide aftaler i fællesskab, der holder langt ud i fremtiden.
Det er nu tid til at se fremad, og jeg ser frem til at vi for en periode med stabilitet på det lokalpolitiske, med en økonom,i der er mere robust og med plads til investeringer.
Godt nytår til jer alle.
Bent Ole Jonsen, Formand, Venstre i Kolding.
Se listen