En ny restaurationsplan skal gøre op med nattelivets narkotika

I fortsættelse af mit læserbrev i JydskeVestkysten den 27. august om det voksende problem med stoffer i Koldings natteliv, er det tidspunktet at bringe yderligere initiativer.

I Venstre ønsker vi en ny restaurationsplan, der skal passe på vores unge, så de ikke udvikler alkohol- og stofmisbrug. Det er vigtigt, at vi griber ind nu, hvor diskoteker og barer med natbevilling åbner op efter Corona
Alkohol er fortsat det mest populære rusmiddel i nattelivet. Narkotika er, som vi læste i barejer Rene Thomhavs indlæg, et stigende problem i bybilledet. Her er der behov for en fælles indsats!

I Venstre ønsker vi en ny restaurations-plan, der skal passe på vores unge, så de ikke udvikler alkohol- og stofmisbrug.

Det vil være rettidig omhu at udvikle en ny restaurationsplan i et tæt samarbejde med bevillingshaverne. Helt konkret kan det gøres med lukketider, der tager hensyn til ro og orden. Et passende antal dørmænd ved diskotekerne, der kan tjekke ID og sørge for god stemning. Voksne mennesker på udskænkningsstederne, der kan hjælpe med et ekstra overblik. Natteravne i bybilledet, der kan tage sig af de unge, der har brug for en tryg og hjælpende hånd. Derudover er det vigtigt at planen understøttes af patruljerende politi, der kan gribe ind, når behovet er der.

Forslagene skal implementeres i en samlet plan, som bevillingshavere, kommune og politi udvikler i et samarbejde. Med en restaurationsplan i kommunen skal vi lægge rammerne for et trygt natteliv. Særligt for vores unges ve og vel. Kolding har en restaurationsplan med nogle år på bagen – den trænger til en kraftig ajourføring, hvor vi især indarbejder de seneste års erfaringer med corona, stoffer og alkohol.

Lad os sammen gøre Kolding til en tryg by!

Jørgen Meyer &